. +38 0312 61-60-07

email:uzhgorod@cure.org.ua

ПОДІЇ

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. Як змусити укласти договір оренди на 15 років

На запитання відповідає медіа-юрист проектів Тернопільського прес-клубу  Ігор ФЕДОРЕНКО. «Колишній засновник газети не погоджується укладати договір строком на 15 років, як це написано в Законі України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», і пропонує укласти договір тільки на 2 роки. Чи можемо ми якось змусити виконати норму закону?»

Обов’язок укласти з вашою редакцією договір оренди строком не менш ніж на 15 років ґрунтується на вимогах Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Саме в частині 2 статті 9 цього Закону є наступне положення: «Приміщення, що перебувають у державній або комунальній власності, в яких на час реформування розташовувалися редакції, передаються в оренду строком не менше ніж на 15 років з розміром орендної плати, встановленим для бюджетних організацій. Договір оренди укладається між редакцією та Фондом державного майна України (його регіональним відділенням) або відповідним органом місцевого самоврядування». У відповідності з цією статтею приміщення, в яких розташовувалася редакція комунального ЗМІ станом на момент реформування, повинні передаватися в оренду редакції-правонаступнику «з розміром орендної плати, установленим для бюджетних організацій». Визначними тут є державна або комунальна власність, незалежно від того, держава чи територіальна громада (в особі органу місцевого самоврядування) є власником приміщення. Законодавець не пов’язував можливість подальшої оренди  комунальної газети з тим, хто був засновником редакції.

   Умови отримання в оренду приміщення зазначені в Законі, це вже згадане право власності,  державне або комунальне, а також:

 – на момент реформування розташовуватися в цих приміщеннях;

 – бути редакцією, яка забезпечить функціонування реформованого друкованого засобу масової інформації, зі збереженням його назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості;

  – бути друкованим засобом масової інформації, на який поширюються норми державної підтримки засобів масової інформації відповідно до статті 2 Закону України “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів.

   Відповідно до частин 3, 4, 7 статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов’язком для суб’єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. Саме укласти договір на 15 років з правонаступником роздержавленої редакції і є цією вказівкою Закону.

   Обов’язковість надання  приміщення в оренду новоствореній редакції газети є одним із видів державної підтримки реформованих засобів масової інформації та прямо зазначена в Законі України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».

  Спочатку потрібно направити орендодавцю пропозицію укласти договір саме на умовах оренди строком на 15 років та примірники договору оренди. Якщо орендодавець відмовляється, або взагалі не реагує на пропозицію, наступним кроком є звернення до господарського суду.

   Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.   Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

Додати у Facebook