. +38 0312 61-60-07

email:uzhgorod@cure.org.ua

ПОДІЇ

МІСЦЕВІ ВИБОРИ-2020: РЕГІОНАЛЬНИЙ ВИМІР

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, головною темою якого стали «Місцеві вибори-2020. Регіональний вимір». Йшлося про хід виборчої кампанії в області, тенденції, політичну палітру тощо.

 

  Дмитро Тужанський, керівник Закарпатського обласного відділення ВГО КВУ зауважив, що організація здійснює спостереження за виборами, що в умовах карантину доволі непросто. Міжнародні місії, за його словами поки що проводять спостереження у режимі онлайн. «Починаючи з 5-го вересня почалася реєстрація кандидатів. Вже відбулися перші партійні з’їзди. Зараз дуже раджу всім, слідкувати, як партійні організації проводять з’їзди і кого вони будуть висувати. Буде цікавий, як на мене, процес.

Станом на сьогодні виборча кампанія нагадує олімпійські ігри, всі біжать стрибають, пливуть. Це не проблема, певний елемент тімбілдінгу, піару. Але є купа моментів, що стосуються повноважень місцевої влади. Це не тільки покласти шар асфальту і сфотографувати. Це рішення з паркомісцями, з розподілом земельних ділянок, наданням послуг, вивезення сміття тощо. Є купа речей, в які кандидати не заглиблюються. Сподіваюсь, що після того, як всі зареєструються, вони згадають, що вони кандидати на місцевих виборах».

  За словами Дмитра Тужанського, на Закарпатті справді будуть дуже цікаві вибори. «Будемо мати  сильних місцевих гравців. Питання, як вони зможуть наростити  рейтинг. Це буде виклик для національних парламентських партій в окремих громадах. Політичні сили з доволі високим рейтингом можуть не подолати прохідний бар’єр. У певних місцях ці партії не мають місцевих представників. Можемо мати точкові перемоги», - каже Дмитро Тужанський.  

  Під час соціологічних опитувань на Закарпатті нарахували 29 політичних партій, які йдуть на вибори в області. В Ужгороді таких 28. Ті чи інші партії можуть мати різні рейтинги по районах. Про це розповів Федір Шандор,  д.ф.н., професор, завідувач кафедри соціології і соціальної роботи УжНУ. «У Рахівському районі, наприклад, дуже потужно йде Європейська партія за рахунок екс-мера, у Хустському районі сильні позиції у партії «За розвиток», - каже Федір Шандор. – Що змінилося за останні 3 тижні? Якщо раніше за опитуваннями в обласну раду потрапляло 6 партій, то тепер тільки 4. Партія КМКС на даний момент не потрапляє, як свідчать тенденції у всіх 12-ти виборчих округах.  155 тисячне угорське населення не буде представлене в обласні раді, бо коли треба було домовлятися, то угорські партії не домовилися.  «Рідне Закарпаття» подолало всі можливі бар’єри, ОПЗЖ досить непоганий рейтинг.  «Батьківщина» дуже сильно впала. У той же час піднялися малесенькі партії: «Свобода», «Пропозиція», «Сила і честь»».

 За словами Федора Шандора,  на грані проходження партія «Європейська солідарність», передусім через появу опозиційних до влади партій.  Рейтинг «Слуг народу» не впав і має високі позиції у віддалених селах. «Наприклад, в Углянській ОТГ, де вперше за всю історію роблять дорогу. Як тільки робиться дорога -- зразу з’являється рейтинг партії. Є міста, де вже зрозуміло, хто буде мером. Це Перечин – Іван Погоріляк, Іршава- Степан Бобик, Хуст- Володимир Кащук, Степан Бочкай у Виноградові, Михайло Попелич у Воловці, вони набирають згідно з даними понад 50%»,- каже соціолог.  - У жодному з двох головних міст Закарпаття не будуть вибори мера в один тур. Ніхто з кандидатів не набирає більше, ніж 50,1. Є певні тенденції, пов’язані з висуненням кандидатів від партій: в одно з кандидатів додалося 7% «зеленого» електорату, в іншого - 4% патріотичного. У Мукачеві сталося те саме, спочатку рейтинг кандидата тягнув партію, зараз рейтинг кандидата піднімається. Чучка заявив, що йде у мери, зріс рейтинг партії «Голос». Є кілька варіантів розвитку подій у другому турі: Це Щадей-Андріїв, Чучка-Андріїв та Чучка-Щадей. У Мукачеві головні конкуренти Ілля Токар та Андрій Балога. Стосовно того, чи будуть підкупи, вони почалися. При опитуванні був випадок, коли це повідомляли. Ми цей запис зберегли і подали в правоохоронні органи».

  Петро Поліха, політолог, каже: «Соціологія показує, що фаворити є сталими в основних містах, що хоча будуть і сюрпризи в окремих ОТГ. Ще будуть коригування, вплине те, як партії попрацюють у полі. На рейтинг партії впливає також, які особи представляють її на місцях. Наприклад, виборчі, які роками були за Ю.Тимошенко, але проти Андріїва, підуть шукати іншу політичну силу.  Малоймовірно, шо щось суттєво вплине на розстанову сил, часу залишилося не так багато. Напевно, що буде запекла боротьба, кандидати відомі, будуть намагатися знайти підходи способи, щоб залучити виборців. Чинний мер демонструє досягнення, хоча збільшення бюджету --це досягнення децентралізації. За ці кошти можна зробити значно більше, якщо б їх розприділяли раціонально».

 За словами Федора Шандора, наразі в області працюють 4 соціологічні кампанії. У день голосування команда Федора Шандора на замовлення студії Савіка Шустера буде здійснювати екзитпол.

 

Додати у Facebook
МІСЦЕВІ ВИБОРИ-2020: РЕГІОНАЛЬНИЙ ВИМІР
МІСЦЕВІ ВИБОРИ-2020: РЕГІОНАЛЬНИЙ ВИМІР
МІСЦЕВІ ВИБОРИ-2020: РЕГІОНАЛЬНИЙ ВИМІР
МІСЦЕВІ ВИБОРИ-2020: РЕГІОНАЛЬНИЙ ВИМІР