. +38 0312 61-60-07

email:uzhgorod@cure.org.ua

ПОДІЇ

ОНКОХВОРІ ЗАКАРПАТТЯ НЕЗАБАРОМ НЕ ЗМОЖУТЬ ОТРИМУВАТИ ПРОМЕНЕВУ ТЕРАПІЮ

 Закарпаття потребує сучасного апарату для проведення променевої терапії пацієнтів із злоякісними новоутвореннями. Вже не перший рік з цим питанням до влади звертаються представники КМП «Закарпатський протипухлинний центр». Сьогодні, з нагоди Дня інвалідів, представники центру вкотре нагадали: область критично потребує сучасного обладнання, бо через рік можна втратити можливість проводити променеву терапію на Закарпатті, а хворі будуть змушені їздити у сусідні області. Єдиний в області кобальтовий апарат для проведення променевої терапії пропрацював вже 12 років, не витримує навантаження і більш небезпечний, ніж сучасні технологічно кращі апарати. Про це йшлося на прес-конференції в Ужгородському прес-клубі.


  В області вже давно розроблений проєкт реконструкції радіологічного корпусу, вартість повного забезпечення  близько 100 млн.грн. Але насамперед центр потребує апарату для проведення променевої терапії, вартість якого 56 млн.грн. «Це нагальна і дуже серйозна проблема, яку попри те, що нам допомагає і Закарпатська облрада, і ОДА, і депутати у ВР ми на рівні області вирішити не можемо. Вже 3 роки, як маємо проект на будівництво двох нових бункерів для встановлення сучасної променевої терапії - прискорювачів для лікування онкопацієнтів. На цей проєкт в області грошей не було. Але зараз з’явився апарат, який може бути встановлений в існуючий бункер після деяких змін, ремонту і тд., - каже Андрій Русин, директор КМП «Закарпатський протипухлинний центр» Закарпатської облради, професор. -  Цей апарат має дуже високу пропускну здатність: можна опромінювати від 70 до 120 пацієнтів у день. Якби для області придбали такий апарат, це стало б виходом для регіону, він запрацював би вже з наступного року. За 10 років такий апарат дасть змогу пролікувати від 7 до 10 тис. пацієнтів». 

  За словами Андрія Русина, наявний апарат, який працює з 2007 року потребує через 2 роки перезарядки, потрохи втрачає свій ресурс, є кобальтовим  і є не таким безпечним, як сучасні прискорювачі: на сьогодні в апараті знаходиться досить потужний радіоактивний заряд. «Проблема полягає у тому, що з існуючим апаратом ми вже два роки працюємо з 6 ранку до 23 вечора, і для пацієнтів, і для персоналу це велике навантаження, - пояснює Андрій Русин. – Нам хочуть допомогти, але коштів нема. Ми звертаємося до центральної влади, бо це питання я б ставив на одне з перших в області». 

 На придбання апарату центру необхідно 56 млн.грн, -- це один з найдешевших, який можна встановити у наявний бункер. Найменш вартісні потребують ще додаткових витрат у розмірі 5-10 млн.грн. на встановлення нового бункера.  

Закарпатський протипухлинний центр бункер має і готовий за власні кошти (до 5 млн.грн) здійснити необхідні роботи для встановлення апарату. Це тільки перший крок для покращення якості лікування пацієнтів з онкологічними захворюваннями, яких щороку більшає каже директор центру. Такий апарат зменшив би навантаженість на нинішню техніку. Далі можна впроваджувати проєкт з будівництва нових бункерів, є розроблена ціла стратегія.  Наприклад у Рівненському протипухлинному центрі є 3 прискорювачі, стільки ж потрібно і Закарпаттю. Але поки немає жодного. 

  Наталія Шаульська, голова ГО інвалідів-онкохворих «Амазонки Закарпаття», яка об’єднує понад 1000 жінок, зауважила, що з практичного досвіду знає, як важко жінкам, які проходять променеву терапію. Доводиться приїжджати дуже рано або дуже довго чекати до півночі на процедуру. І це не 1 день, а 25, 30, 40 днів опромінення поспіль з перервою на вихідні. Житло та фінансове утримання на весь цей період, якщо пацієнти не з Ужгорода, стає ще однією не менш важливою проблемою. «Наші жінки звертаються до влади, є листи, ми хочемо все-таки привернути увагу суспільства до цієї проблеми.  Жінкам, і не тільки, дуже сутужно у цих питаннях», - додає Наталія Шаульська.

  Любов Жолудєва, завідувачка оргметодвідділу КМП «Закарпатський протипухлинний центр» Закарпатської облради розповіла, що щороку кількість пацієнтів на Закарпатті зростає, у тому числі  і частка молодого  населення працездатоного віку. «Практично  кожна сім’я в Закарпатті стикається з проблемою онкозахворювання. І тільки один заклад проводить променеву терапію. Ми регіон не дуже зручний, щоб добиратися в інші області для лікування», - каже Любов Жолудєва. 

  Ярина Федурця, завідувачка відділення променевої терапії КМП «Закарпатський протипухлинний центр»  розповіла, що у центрі протягом року отримали променеву терапію 1800-200 онкопацієнтів.  «Ця кількість пацієнтів є середньостатистичною по Україні. За останні 10 років були наявні 3 апарати для променевої терапії, два списані, залишився один, пропускна спроможність якого є надзвичайно низькою. По Україні сучасних лінійних прискорювачів є понад 20, було б добре, якби і Закарпаття могло надавати  таку висококваліфіковану допомогу на високому рівні», - каже Ярина Федурця.

  Багаторічний досвід роботи має Наталія Дячун, лікар-променевий терапевт КМП «Закарпатський протипухлинний центр». Вона зауважує, робота на кобальтовому апараті є шкідливою як для персоналу, який обслуговує пацієнтів, так і для персоналу, який обслуговує сам апарат. «Персонал залишається до того часу, доки не опромінить останнього пацієнта, - пояснює Наталія Дячун. – Ми всі розуміємо складність нинішньої ситуації, але вона не може бути безкінечною, особливо, коли в інших регіонах країни стан  технічного забезпечення протипухлинних центрів покращився. Привертаючи увагу до складних умов роботи ми далі будемо працювати щоб пацієнти не страждали, а отримували допомогу. Але методи лікування потрібно осучаснювати». 

  Лікарі зауважують, що на відміну від кобальтового апарату, лінійний прискорювач не створює радіаційного фону, діє чітко по контуру тканини і побічні реакції від нього в рази менші, бо опромінюється сама пухлина, а не здорові тканини, розташовані поруч. 

 

Питання з закупівлі обладнання виникло не сьогодні, кажуть представники КМП «Закарпатський протипухлинний центр». «Два роки б’ємося, щоб просунутися у цьому напрямку, маємо шанси потрапити до бюджетної програми Державного фонду регіонального розвитку», - каже Андрій Русин. – Наш проект у десятці кращих в області. Це великі кошти для області, але невеликі для держави, особливо, коли ми говоримо про людські життя». 


Додати у Facebook
ОНКОХВОРІ ЗАКАРПАТТЯ НЕЗАБАРОМ НЕ ЗМОЖУТЬ ОТРИМУВАТИ ПРОМЕНЕВУ ТЕРАПІЮ
ОНКОХВОРІ ЗАКАРПАТТЯ НЕЗАБАРОМ НЕ ЗМОЖУТЬ ОТРИМУВАТИ ПРОМЕНЕВУ ТЕРАПІЮ
ОНКОХВОРІ ЗАКАРПАТТЯ НЕЗАБАРОМ НЕ ЗМОЖУТЬ ОТРИМУВАТИ ПРОМЕНЕВУ ТЕРАПІЮ
ОНКОХВОРІ ЗАКАРПАТТЯ НЕЗАБАРОМ НЕ ЗМОЖУТЬ ОТРИМУВАТИ ПРОМЕНЕВУ ТЕРАПІЮ
ОНКОХВОРІ ЗАКАРПАТТЯ НЕЗАБАРОМ НЕ ЗМОЖУТЬ ОТРИМУВАТИ ПРОМЕНЕВУ ТЕРАПІЮ
ОНКОХВОРІ ЗАКАРПАТТЯ НЕЗАБАРОМ НЕ ЗМОЖУТЬ ОТРИМУВАТИ ПРОМЕНЕВУ ТЕРАПІЮ