. +38 0312 61-60-07

email:uzhgorod@cure.org.ua

ПОДІЇ

Про відпустки за власний рахунок “заднім числом”

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист проєктів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.

«Головний редактор (від же є власником підприємства) виїхав за кордон ще в перший день війни. В результаті його від’їзду зупинилася господарська діяльність підприємства, виконуючого обов’язки керівника призначено не було, газета припинила виходити, офіс редакції зачинений. Частина працівників редакції працювала дистанційно, наповнюючи контентом сайт видання. А 7 квітня головний редактор написав в редакційний чат, щоб всі працівники написали заяви про відпустку за власний рахунок з 24 лютого. Чи правомірна така вимога роботодавця?».

  – Ні, неправомірна, роботодавець не має права з власної ініціативи відправити працівника у відпустку без збереження заробітної плати. Відповідно до ст.84 КЗпП України, надання відпустки без збереження заробітної можливе виключно за бажанням  працівника. Закон України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” надав роботодавцю можливість призупинення дії трудового договору – тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Але, по перше, така можливість надана з 24 березня 2022 року, а, по друге, про призупинення дії трудового договору роботодавець має у будь-який доступний спосіб повідомити працівника.

   За період до повідомлення роботодавцем працівників про призупинення дії трудового договору, або про звільнення, або інше рішення, має місце простій. Згідно статті 34 КЗпП України, «Простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами». Згідно статті 113 КЗпП України, час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (частина 1 статті 21 КЗпП України). У вашому випадку роботодавець, кинувши редакцію напризволяще, не забезпечив працівників роботою, обмежив доступ до робочого міста, фактично припинив  виконувати свої зобов’язання за трудовим договором. Враховуючи всі ці обставини, вам повинні оплатити  весь час простою, який стався з вини роботодавця, з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки (окладу).

Звільнити вас або припинити трудовий договір заднім числом роботодавець не має права.

Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».

 Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – akardynal@ukr.net

Додати у Facebook