. +38 0312 61-60-07

email:uzhgorod@cure.org.ua

ПОДІЇ

Цього року закарпатські вступники не списували

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання на тему «Вступна кампанія-2011 на Закарпатті: підсумки незалежного моніторингу». Із журналістами зустрілися  координатори моніторингу за вступною кампанією-2011 на Закарпатті громадянської мережі ОПОРА Святослав Бабіля та Володимир Феськов. За словами Святослава Бабілі, вступна кампанія стартувала із значними недоліками і недопрацюваннями на організаційному рівні, щоправда ця ситуація була практично незалежною від приймальних комісій ВУЗів. Більшість проблем виникло на загальнодержавному рівні. Зокрема: відсутність  станом на 1 липня (перший день вступної кампанії) результатів ЗНО з трьох останніх іспитів, некоректна робота інформсистеми «Конкурс» та нововведення системи «Електронний вступ», а також відсутність інформації про держзамовлення. Такі обставини фактично відтермінували старт вступної кампанії на тиждень. 

«Досить гострою проблемою цього року стояло питання держзамовлення. Випускників на Закарпатті у 2011 р. –10100 осіб, це на 15% менше, ніж у 2010 р. Але кількість місць у вузах на держзамовлення зменшилося відповідно в УжНУ на 23%, ЗакДУ на 37%, МДУ на 16%. Шанс вступити безкоштовно у випускників суттєво понизився,-- констатував Святослав Бабіля. – Здебільшого зменшилось держзамовлення на «престижні спеціальності», наприклад, економічні спеціальності. Щодо середнього балу атестата, то введення цієї процедури не лише не виправдало себе, а й призвело збільшення корупційних явищ у школах. Зафіксовано, що середній бал атестату у абітурієнтів на 20-30 пунктів вищий, ніж число за результатами тестування. Що свідчить про безпідставне завищення оцінок випускникам ЗОШ».

Проаналізував Святослав Бабіля і роботу інформаційних систем «Конкурс» та «Електронний вступ». Перша запрацювала тільки з 7 серпня, до того, за словами С.Бабілі, приймальні комісії діяли на свій страх і ризик. Щодо цьогорічного нововведення «Електронний вступ», то ним скористалось небагато закарпатців. Таким способом до УжНУ подано 390 заяв, ЗакДУ—96, МДУ—126, що становить менше 5% усієї кількості абітурієнтів.

«Через відсутність результатів ЗНО та інформації про обсяги держзамовлень, перший тиждень вступної кампанії пройшов досить спокійно, без черг і конфліктів, згодом потік абітурієнтів суттєво збільшився, а до 22 липня почав спадати,— зауважив С.Бабіля.— Нелогічним виглядає початок прийому документів на заочну форму навчання з 10 липня. Спостерігачами «Опори» зафіксовані випадки, не вивчивши правила прийому, здав документи на денну форму навчання і не зміг на заочну».

В останній тиждень прийому документів для окремих категорій вступників відбулися вступні іспити та творчі конкурси. У цілому процес був організований якісно, стверджують спостерігачі «Опори». Аналіз результатів іспитів вказує на досить низький загальний результат абітурієнтів, що їх складали. Так в УжНу найвищий середній бал зафіксовано з укр.мови та літератури—143,2, найнижчий — з іноземної мови—120,1. У ЗакДУ— найнижчий з фізики—154, найвищий — з історії України—127,6. В МДУ найвищий з укр.мови та літ.—151, найнижчий —з географії—127.

Щодо цільових направлень, то на Закарпатті, за інформацією ОДА, видано 106 цільових направлень на 72 місця. 10 направлень видано протягом останніх 5 дні кампанії. «Цільове направлення яке видається в останні дні виглядає як мінімум штучним,-- зауважив С.Бабіля.— Слід також зазначити, що частина абітурієнтів, як правило з високими балами. Не використала свої цільові направлення, вступивши на більш престижні спеціальності. В УжНУ так вступило 22 особи, МДУ--11, ЗакДУ—3».  

Процес зарахування пройшов цього року організованіше,-- кажуть в «Опорі». Одна з причин-- чіткі часові критерії. Однак були і порушення: так 2 абітурієнтів було зараховано до двох вузів одночасно УжУн та ЗакдУ, хоча зарахування відбувається тільки на підставі подачі оригінальних документів ( в одному екземплярі). Недостатньо часу було виділено на подачу оригінальних документів (2 дні), фіксувалась ситуація, коли абітурієнти із 2-гої хвилі зарахування повинні були подавати документи у вихідні дні.  Тоді комісії працювали за скороченим графіком. Частина абітурієнтів не дочитало правила вступу і не подали оригінальні документи

Деякі спеціальності у вузах виявилися не закриті (УжНУ і ЗакДУ). 25 місць не закрито напрямом фізика, 1 -- сестринська справа. З угорської та французької мов частина місць було переведено на англійську, німецьку, російську.(УжНу). Недобір на спеціальність «комп’ютерні системи» у ЗакДУ склав 5 осіб.

        За результатами проведеної моніторингової кампанії, координатори також озвучили пропозиції щодо проведення вступної кампанії – 2012.

       «Це, по-перше, проведення широкої інфокампанії для абітурієнтів, внесення змін до правил прийому про оприлюднення обсігів держзамовлення за 10 днів до офіційного старту кампанії, передбачення застосування права на позачерговий вступ лише за однією спеціальністю,--зазначив Володимир Феськов.— А також скасування т.зв. «квоти МОН» при прийомі до ВНЗ, приведення функціонування системи електронного вступу до належного рівня, скасування врахування середнього балу атестату при вступі, вирівнювання у часі старт кампанії прийому документів на денну та заочну форми навчання тощо».

Додати у Facebook
Цього року закарпатські вступники не списували