Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Про вплив на районні ради

На запитання відповідає юрист мережі Інституту розвитку регіональної преси Ігор ФЕДОРЕНКО “Трудовим колективом редакції було прийнято рішення про участь у реформуванні, але за півтора року районна рада вже втретє не набирає голосів, щоб прийняти рішення про перетворення комунального підприємства. Чи є якийсь шлях вирішення цієї проблеми?» 

– Випадки, коли ради ухиляються від виконання Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” непоодинокі. Деякі ради перешкоджають реформуванню комунальних ЗМІ, ігноруючи вимоги закону, ухиляються від внесення до порядку денного питань реформування, або за рішення не голосують.

Один з шляхів вирішення проблеми визначено в частині 6-й статті 4 Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”: спори між засновниками (співзасновниками) газети (журналу) і трудовим колективом редакції вирішуються у судовому порядку. Відповідно ініціатива звернення з позовом до суду належить трудовому колективу, але краще звернутися до суду комунальному підприємству – редакції газети, яке є юридичною особою.

Суди не мають єдиного підходу до вирішення таких спорів. Наприклад, в рішенні у справі №  366/2191/16-а  суд зобов’язав районну раду невідкладно розглянути на черговому пленарному засіданні проект рішення  про реформування друкованого засобу масової інформації та винести результативне рішення (аналогічне рішення стосовно РДА є і у справі № 676/1669/16-а). В інших випадках, як, наприклад, в рішенні у справі 328/2467/16-а,  суд відмовив в задоволенні позову, мотивуючи наступним: «Рішення суду не може підмінювати собою рішення органу місцевого самоврядування. Так само суд своїм рішенням не може спонукати орган місцевого самоврядування до прийняття будь-якого рішення, оскільки при цьому буде порушено Конституційний принцип розподілу влади». Також є проблеми з підсудністю – в місцевих судах інколи відмовляють у розгляді справи, зазначаючи, що даний спір є корпоративним, а, отже, має розглядатись господарськими судами (див. рішення у справах № 572/1153/16-а, № 183/2687/16, № 481/450/16-а). Хоча в цих спорах йдеться не про корпоративний спір, а саме про розпорядчі функції органу місцевого самоврядування. В будь-якому випадку, якщо проблему не вдається вирішити шляхом домовленостей, потрібно звертатися до суду.

    Консультації надаються в рамках співпраці між Інститутом розвитку регіональної преси та ГО Тернопільський прес-клуб як частина виконання проекту «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

   Запитання можна попередньо надсилати за такою електронною адресою – akardynal@ukr.net

Додати у Facebook
Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ. Про вплив на районні ради