На Закарпатті жінок запрошують долучатись до проекту "Голос жінки має силу"

В Ужгородському прес-клубі відбулася презентація проекту «Програма по відновленню миру і діалогу для внутрішньо переміщених жінок «Голос жінки має силу» в Закарпатській області. Йшлося також про нагальні питання, які постають перед переселенцями на 5-ий рік їхнього перебування на Закарпатті.

 

   На Закарпатті проект реалізовуватиме Ужгородський прес-клуб, загальну координацію програми у 7-ми областях України здійснює ГО «Фундація прав людини». Про це розповіла Юлія Панченко, координатор проектів ГО «Фундація прав людини». «У 2018 році ми почали другу фазу проекту, оскільки перша виявилась успішною. Цього року ми охопили більше областей (Харківська, Дніпропетровська, Сумська, Чернівецька, Запорізька, Луганська та Закарпатська).  Мета проекту: побудувати платформу, де могли обмінюватися досвідом, думками, ідеями жінки-активістки з різних регіонів. Не обов’язково мати статус ВПО, ми націлені на розвиток жінок-лідерок в регіонах і громадах. Чоловіки теж можуть долучатися, - коментує Юлія Панченко. – Проект триватиме до листопада 2018 р. і передбачає дві великі складові: правозахист та інформування. В кожному регіоні очікується здійснити адвокаційні кампанії мінімум по 5-ьох справах. Інформаційна складова передбачає тренінгові програми та інші заходи для потенційних блогерів чи тих, хто хоче покращити свої вміння».

У рамках проекту передбачено 4 великі школи- тренінги для учасників з усіх регіонів та інші активності. На Закарпатті проведуть також 10 блог-кав’ярень—практичні зустрічі з медійними персонами, блогерами-практиками та іншими експертами і тренінги з адвокаційних кампаній. Фундація також проводить Національний радіомарафон «Українці» на стильному радіо «Перець ФМ», кожна програма присвячена певні національній меншині, що проживає в Україні.  Планується також випуск альманаху про жінок-переселенок в Україні, їхні історії.

   Анжела Бабкіна, Радник Міністерства соціальної політики з питань внутрішньо переміщених осіб в Закарпатській області зауважила, що національні проекти стосовно ВПО рідко доходять до Закарпаття, добре, що Фундація прав людини звернула увагу на найзахіднішу область України. «Усіх цікавлять області, де найбільша кількість переселенців. Можливо, на Закарпатті їх не десятки тисяч, але це теж люди, які інтегрувались у місцеве суспільство, - каже Анжела Бабкіна. -- Проблем безліч, часто виникають питання з документами, пенсіями, паспортами. Ці питання потребують не тільки консультування, а і залучення фахівців, які при потребі допомагали б і в судах. Тут нам допомагає Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Закарпатській області. Розглядаємо кілька варіантів щодо захисту прав ВПО з тих чи інших питань. Українці, які переселилися зі Сходу втомилися від того, що відбувається протягом такого великого періоду. У когось опустилися руки, хтось боїться. Але ті, хто зголосяться за допомогою і погодяться на публічність зможуть вселити надію іншим. Адвокаційні кампанії, які плануються здійснити у рамках проекту зможуть надихнути людей захищати себе і свої права».

   «Основні проблеми переселенців не змінилися, - каже Тетяна Хорошилова, ГО «Закарпаття-Донбас». – Це проблеми постійного житла і працевлаштування. Люди продовжують їхати на Закарпаття, звертаються до нашої організації весь час. Ще одна з актуальних проблем-- право голосу ВПО. Місцева влада з нами взаємодіє, радо йде на зустріч, надала звернення до ВР з проханням розглянути законопроект 6240. Але на державному рівні процес гальмується, що свідчить про незацікавленість держави у такій категорії, як переселенці».

   За словами Тетяни Хорошилової , більша частина переселенок це жінки, діти. Тому компоненти проекту «Голос жінки має силу» актуальні і за обмежених ресурсів на місцях, дуже доречні.

   Наразі на Закарпатті офіційно зареєстровано понад 3600 ВПО, в Ужгороді понад 1500. Анжела Бабкіна зауважує, що реальні цифри у 1,5 рази (5 тис. по області, 2 тис. в Ужгороді). «Постійно йде міграція, хтось поїхав, а потім повернувся. Не прижилися саме з фінансових причин: житло подорожчало, комунальні послуги подорожчали. Це найперший стимул, який повертає людей на окуповані території», -- додає Анжела Бабкіна. За її словами ВПО вже адаптувались до місцевих реалій: чоловіки їдуть на заробітки, жінки залишаються з дітьми на Закарпатті.

 

У 2015 році Фундація прав людини прийняла рішення про впровадження національної програми по соціально-економічний захист внутрішньо переміщених жінок (ВПЖ). У цьому контексті організація розпочала нову фазу успішно реалізованого проекту для внутрішньо переміщених жінок, яке покликане залучити жіночі голоси в процес миротворчості та безпеки.

 

 

Додати у Facebook
На Закарпатті жінок запрошують долучатись до проекту "Голос жінки має силу"
На Закарпатті жінок запрошують долучатись до проекту "Голос жінки має силу"
На Закарпатті жінок запрошують долучатись до проекту "Голос жінки має силу"
На Закарпатті жінок запрошують долучатись до проекту "Голос жінки має силу"