ЯК ІВАНО-ФРАНКІВСЬК МОДЕРНІЗУЄ СВІЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СЕКТОР І ЕКОНОМИТЬ ГРОШІ

Як ефективно реформувати муніципальний енергетичний сектор та підвищити енергоефективінсть будинків й установ? Про це на прикладі Івано-Франківська дізнавалися під час прес-туру журналісти Івано-Франківської, Закарпатської та Хмельницької областей. Йшлося також про використання альтернативних джерел енергії та ті кроки, що здійснюються заради комфорту містян, економії бюджетних коштів та поліпшення загальної кліматичної ситуації.

 

  До 2020 року в Івано-Франківську планується провести енергомодернізацію в 3 основних напрямках - модернізація котелень, модернізація в міських навчальних закладах і громадських будівлях та модернізація транспорту. Про це під час прес-туру розповів Микола Вітенко, перший заступник міського голови Івано-Франківська.-- Основними джерелами фінансування енергомодернізації є кредитні кошти банків та міжнародних фінансових установ, грантові кошти, кошти міського бюджету, державні кошти. Середній період окупності інвестицій 5 років».  На цей час в Івано-Франківську на термомодернізацію котелень вже використано 7,2 млн.євро та 3.6 млн. євро грантових коштів. На модернізацію навчальних закладів 5 млн. євро кредитних та 2,4 млн. євро грантових коштів. На модернізацію транспорту 8 млн. євро кредитних та 1,3 млн євро грантових коштів.

  Михайло Кобилянський,  заступник директора ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» зауважив, що місто взяло курс на заміщення природнього газу нашими місцевими видами палива. «Один з об’єктів, який збудували,= і який працює на трісці -- котельня на вул. Тролейбусній.  Тут поставили котел 4 МВт, встановили економайзери на існуючі котли. Вартість цієї реконструкції склала 1,2 млн.євро. З них- 800 тис. євро грантові кошти Шведського агентства SIDA і 400 тис.євро кредитні кошти ЄБРР». Михайло Кобилянський зазначив, що завдяки реформуванню муніципального енергетичного сектору, в освітніх закладах міста енерговитрати зменшуються на 40-60%. Загальним результатом реалізації програми модернізації котелень стало заміщення 800 тис. кубометрів природного газу.

   Пріоритетним напрямком розвитку транспорту в Івано-Франківську є розвиток тролейбусного руху. Про це розповів Віталій Голутяк, директор комунального підприємства "Електроавтотранс".  «До кінця 2018 року ми плануємо закупити 30 тролейбусів, а в 2019 ще 30. Крім того, найближчим часом планується будівництво нової тролейбусної лінії до автостанції, а вже наступного року ще 2 нових тролейбусних ліній. Нові тролейбуси споживають на 65 % менше електроенергії, ніж старі», - наголосив Віталій Голутяк. Коштом міського бюджету також планується закупити нові економічні 12 метрові автобуси класу Євро-5 на заміну старих маршрутних таксі.

 Ще одним важливим напрямком впровадження заходів з енергозбереження стала термомодернізація комунальних будівель Івано-Франківська. Галина Овенко, начальник відділу розробки проектів та програм реформування ЖКГ Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою розповіла про міську програму співфінансування заходів з енергозбереження для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). У 2018 році на цю програму було виділено 1 млн грн., більше половини з яких вже використано.

У місті, крім зазначених програм, було проведено заміну вуличного освітлення. Всього замінено 2264 ламп накалювання на Led, у двох скверах встановлені нові світильники разом з опорами. Результатом стала не лише економія електроенергії, але й покращення туристичної привабливості міста і, навіть, поліпшення криміногенної ситуації. У 6-ти навчальних закладах міста завершуються роботи з утеплення фасадів,  а також повна заміна опалення.

Щоб побачити, як працюють нові та модернізовані об’єкти в Івано-Франківську, журналісти відвідали нову котельню на вул. Тролейбусній, де використовують відновлювані джерела енергії а також відремонтований дитячий навчальний заклад «Кристалик».   Нова котельня забезпечує теплом 158 житлових багатоквартирних будинків, дві школи і два садочки. Це 7-8% із загального житлового та комунального фонду міста. Але котельні такого формату не можна побудувати у центрі міста, оскільки вони потребують великої площі для зберігання тріски, яка йде на переробу. Для роботи котельні використовують тріску твердих порід дерев—бука, дуба.  

Міська рада Івано-Франківська виділяє у рамках спеціальної програми кошти для ОСББ, щоб модернізували свої помешкання. На цю програму місто виділило 1 млн.грн., більшу частину коштів ОСББ вже отримали. Програма була розроблена до виконання Угоди мерів,  до якої Івано-Франківськ долучився у 2015 році.

За рахунок ефективних рішень у міському енергетичному секторі за 2013-2015 роки було скорочено використання газу, який споживається, у 2016 році на 103%.

 

Додати у Facebook
ЯК ІВАНО-ФРАНКІВСЬК МОДЕРНІЗУЄ СВІЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СЕКТОР І ЕКОНОМИТЬ ГРОШІ
ЯК ІВАНО-ФРАНКІВСЬК МОДЕРНІЗУЄ СВІЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СЕКТОР І ЕКОНОМИТЬ ГРОШІ
ЯК ІВАНО-ФРАНКІВСЬК МОДЕРНІЗУЄ СВІЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СЕКТОР І ЕКОНОМИТЬ ГРОШІ
ЯК ІВАНО-ФРАНКІВСЬК МОДЕРНІЗУЄ СВІЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СЕКТОР І ЕКОНОМИТЬ ГРОШІ
ЯК ІВАНО-ФРАНКІВСЬК МОДЕРНІЗУЄ СВІЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СЕКТОР І ЕКОНОМИТЬ ГРОШІ
ЯК ІВАНО-ФРАНКІВСЬК МОДЕРНІЗУЄ СВІЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СЕКТОР І ЕКОНОМИТЬ ГРОШІ