Потужні підприємства Ужгорода мотивують працівників зарплатами, соцпакетами та відпустками

Наприкінці року відбувся прес-тур Ужгородського прес-клубу спільно із Закарпатським обласним центром зайнятості на великі підприємства Ужгорода, які зіткнулися з проблемою набору працівників. Зокрема, і через те, розширюють виробництво. Прес-тур –продовження медіазустрічей у Мукачеві, головною темою яких стало працевлаштування в Україні та відтік робочої сили закордон.

Цього разу журналісти поспілкувалися з робітниками кількох підприємств Ужгорода, як закарпатців, так і приїжджих з інших областей, а також керівниками підприємств.

Підприємство з іноземними інвестиціями «Гроклін-Карпати»пов’язане з автомобільною галуззю, тут шиють верх автомобільних сидінь для відомих виробників автомобілів з країн Європи (Ford, Opelта інші). Підприємство працює з 2001 року, тут задіяні такі робітники як швачки, комплектувальники, контролери якості, оператори. Їх найчастіше потребує «Гроклін-Карпати».Загалом працює 700 осіб, доїжджають працівники з Ужгородського, Мукачівського, Великоберезнянского, Перечинського районів.Середня зарплата -- 12 тис. грн. Оператор розкрійного цеху Михайло Крикалов розповідає, що планував їхати на заробітки в Угорщину. «Прочекав 4 місяці, «за ніс» водили мене. Влаштувався на «Гроклін-Карпати», мені тут подобається, виїжджати закордон вжене планую. Заробітна плата 14-15 тис. грн., соціальний пакет і перевага в тому, що я вдома», - пояснює чоловік. 15 років швачкою на підприємстві працює Світлана, каже, що задоволена умовами і зарплатою. «Добре тим, що кожен день додому їду, із сім’єю бачимося. Я сама з Мукачівського району, фірма організовує нам доїзд, з нашого села багато тутпрацює», - додає дівчина.

 ТОВ «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед» одне з потужних ринкоутворюючих підприємств області. Як розповів Сергій Карцев, гендиректор підприємства, середній штат – 3тисячі працівників, минулого року це було 2200, а в наступні два роки тут планують збільшити кількість робочих місць до 5 тисяч. «Наша мета-подвоєння виробничихі складських площ. Ми працюємо з 2004 року, постійно розвиваємося. Клієнти є, потрібні люди, - каже Сергій Карцев. – Зараз відбувається величезний відтік кадрів з України. Їдуть у сусідні країни: Польщу, Словаччину, Угорщину, Чехію, Німеччину. Контролювати відтік кадрів неможливо. Є певний державний фактор, держава не зацікавлена. Одним з факторів, які мотивує залишатися працівників вдома, це позитивні умови праці для. 90% працівників подобається у нас працювати, ми створюємо максимально умови. Навіть дехто виїжджає тимчасово, потім до нас повертається, близько 70% працюють за порадою існуючих працівників. Людям подобається, ми їх селимо, харчуємо, довозимо, допомагаємо розвиватися, рости кар’єрно». За словами Сергія Карцева, довозять працівників навіть з найближчих до Закарпаття сіл Львівщини. Працюють на підприємстві фахівці з інших областей. «Одне з головних завдань –закріплення кадрів тут. Ринок товарів і послуг кордонів практично немає», - додає гендиректор.

 ПАТ «Ужгородський Турбогаз»- одне з найвідоміших промислових підприємств в Ужгороді. 6 років тому на ПАТ «Ужгородський Турбогаз»  розпочався інвестиційний проект: акціонери підприємства виділили кошти на закупівлю нового обладнання. Завод отримав серйозний поштовх до відновлення своєї виробничої діяльності. Були закуплені плавильні печі, відремонтовані старі печі, закуплена англійська формувальна лінія. Зараз у ливарному цеху випускається близько 500-550 тонн продукції щомісяця. 

 «Наше підприємство -- одне з небагатьох в області, яке продовжує працювати. Випускаємо продукцію для нафтогазової промисловості, для гірничодобувного комплексу. Основний ринок збуту-- українські підприємства, - розповідає Михайло Качур, директор ПАТ «Турбогаз». – У наспрацює 270 осіб, але ми потребуємо ще кваліфікованоїробочої сили. Тому активно співпрацюємо із службамизайнятості по області. Наразі маємо дефіцит близько 30 працівників, це фахівці сервісних служб: слюсарі ремонтники –зварювальники тощо.Ужгород—прикордонне місто і закарпатців чекають на підприємствах Чехії, Словаччини, Польщі».

 За словами Михайла Качура, мотивують працівників на заводі у першу чергу зарплатою, режимом роботи (продовжені зміни з подальшими вихідними), соціальними пакетами, подовженими відпустками та іншими пільгами. Від 10-12 тис.грн отримують робітники професій, які потребують спеціального навчання. У тих, хто досягає високого рівня кваліфікації, зарплата на рівні 18 тис.грн.

Додати у Facebook
Потужні підприємства Ужгорода мотивують працівників зарплатами, соцпакетами та відпустками
Потужні підприємства Ужгорода мотивують працівників зарплатами, соцпакетами та відпустками
Потужні підприємства Ужгорода мотивують працівників зарплатами, соцпакетами та відпустками
Потужні підприємства Ужгорода мотивують працівників зарплатами, соцпакетами та відпустками
Потужні підприємства Ужгорода мотивують працівників зарплатами, соцпакетами та відпустками