Закарпатських ромів навчають, як захищати свої трудові права

Пандемія СOVID-19, що тримає досі, загострила більшість соціально-економічних проблем ромів. За результатами оприлюдненого дослідження з мапування зайнятості в ромських громадах (у Волинській, Донецькій, Закарпатській, Луганській, Одеській, Харківській та Черкаській областей) тільки один з чотирьох респондентів-ромів (27%) підтвердив, що має регулярний, хоч і не високий дохід. Про це на засіданні Ужгородського прес-клубу розповіли учасники проєкту «Роми на захисті власних трудових прав!», що реалізовується в громаді у партнерстві із ГО "Закарпатське обласне об’єднання ромської молоді «Лулудя» за підтримки МФ "Відродження" у рамках проєкту "EU4USociety".

"Такі проблеми із високим рівнем безробіття серед ромів обумовлені і низьким рівнем їх обізнаності про свої трудові права, а також можливості їх захисту,- розповіла Марія Менджул, заступниця керівника ГО "КАПЛ "Вестед", заступниця керівника ЮК ДВНЗ УжНУ.- На вирішення цих проблем і є спрямований проєкт ГО КАПЛ "Вестед"

   У рамках проєкту  було виготовлено 10 відеороликів (українською/ромською мовами) до двох хвилин, які розміщені в ютубі  (https://www.youtube.com/channel/UCtRLNKTR8ytWtU197mo0wUg/videos ) та у соцмережі- фейсбук, сторінці «Радванка. Студія ромських позитивних новин» - https://www.facebook.com/RadvankaNews

Крім того, на сторінці ГО «КАПЛ «ВЕСТЕД» діє он-лайн консультант, де можна отримати відповідь на типові питання у сфері захисту трудових прав, а також задати власне запитання (http://www.kaplvested.info/konsultant ). Надаються індивідуальні та колективні консультації ромам про трудові права, зокрема порядок офіційного працевлаштування, порядок реєстрації у центрі зайнятості, про поняття підходящої роботи, підстави припинення реєстрації у центрі зайнятості як безробітного, про порядок та розміри виплати допомоги по безробіттю, про порядок оскарження незаконного звільнення, про гарантії для вагітних жінок-працівниць і т.п.

  Каміла Горват, керівниця ГО "Закарпатське обласне об’єднання ромської молоді «Лулудя», методист відділу організацій навчальних заходів для сімейних форм виховання розповіла, що для допомоги ромам були налагоджені партнерські стосунки із обласним центром зайнятості, проведено тематичну зустріч для представників ромських громад.

«Комплексна робота, коли поєднуються і індивідуальні консультації і просвітницька робота через відео-ролики найбільш ефективна. Тематика відео-роликів –це про порядок офіційного працевлаштування, права працівників, трудовий договір, особливості оформлення на роботу сезонного працівника, права неповнолітніх працівників, гарантії для працюючих жінок, види відпусток, тривалість робочого часу, гарантії по оплаті праці, захист трудових прав, у тому числі при незаконному звільненні. Понад 15 000 користувачів мережі Фейсбук переглянули наші роботи», - каже Каміла Горват.

 До проєкту залучили й Ужгородський Центр надання безоплатної вторинної правової допомоги. Михайло Давиденко, директор Ужгородського міського центру безоплатної правової допомоги зауважив, що Центр реагує на ті виклики, які постають у площині захисту прав закарпатців: «До 40% ромів України проживає саме в Закарпатській області.

Система БВПД має програму в Ужгородському, Берегівському, Виноградівському  районах, Чопі, Великій та Малій Доброні, там, де проживає найбільша частина ромів. Умовно ромську громаду можна поділити на дві частини: ті, хто може представити власні права, має паспорт, роботу. І друга частина -  які, на жаль, не мають взагалі ніяких документів. Відповідно надати правову допомогу такій людині досить складно. Люди мають певним чином себе ідентифікувати». За словами Михайла Давиденка, у таких випадках спеціалісти шукають додаткову інформацію.

 

Додати у Facebook
Закарпатських ромів навчають, як захищати свої трудові права
Закарпатських ромів навчають, як захищати свої трудові права
Закарпатських ромів навчають, як захищати свої трудові права
Закарпатських ромів навчають, як захищати свої трудові права