На Закарпатті завершив роботу скаутський табір «Галицька Русь». Не без конфліктів

       1 серпня в Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція представників  Федерації Скаутів «Галицька Русь». Йшлося про роботу волонтерів Міжнародного гуманітарного проекту «Memoria Patriae» («Пам'ять Вітчизни») у Карпатах», а також про конфлікт, який виник під час проведення літнього табору на території Ужанського НПП.

Про роботу табору, який діяв з 15 по 25 липня на території Ужанського національного парку (В.Березнянщина) розповів Денис Садовніков, координатор проекту «Memoria Patriae», помічник депутата Державної Думи Федеральних Зборів РФ, науковий експерт-консультант Фонду Анатолія Лісіцина, РФ. «Учасниками табору стали 42 дітей (українці, росіяни та одна  дівчина-вірменка) з 8 міст та районів 5 регіонів України (Закарпатської, Львівської, Рівненської та Тернопільської областей, а також з АР Крим) 27 дітей віком від 11 до1 5 років, 6 юнаків та дівчат від 16 до 19 років. З ними працювали 9 інструкторів та відповідальних за забезпечення табору, у тому числі начальник та лікар табору, – зазначив Денис Садовніков. -- Генеральне консульство Російської Федерації у Львові допомогло в організації перебування в таборі разом з українськими однолітками дітей з російських громад західноукраїнського регіону».

За словами Володимира Севрюкова, начальника скаутського табору, керівника Представництва Федерації Скаутів «Галицька Русь» в м. Кузнєцовськ Рівненської області, діти проходили скаутські навчання, проводили навчання з орієнтування та займалися відновленням військового меморіалу у с.Волосянка та на Ужоцькому перевалі. Оскільки одне із завдань проекту-- впорядкування та популяризація некрополів та пам’яток часів Першої світової війни. Для учасників була підготовлена програма вишколів «Школа ратника» та «Школа слідопита», вони мали можливість послухати лекції та взяти участь в бесідах з історії краю, подій Першої світової війни в Карпатах, історії всесвітнього скаутського руху та скаутського руху в Україні.

Як зазначили представники табору, розміщення та робота табору була узгоджена з місцевою владою та керівництвом Ужанського національного парку, підписані всі необхідні документи тощо. Проте в окремих обласних ЗМІ вже після завершення табору з’явилися публікації, в яких організаторів проекту звинуватили у «чорній» археології. Саме тому на прес-конференції доповідачі детальніше висловили свій погляд на інцидент.  

 «Для безпеки дітей (купання та відпочинку на території табору) силами учасників табору було проведено прибирання і очищення від сміття берегів р. Лубня та території туристичної стоянки, – розповідає Володимир Севрюков. Зібране сміття було поміщене у поліетиленові пакети і складене поряд з дорогою на відстані близько 100 м від табору. Зміна погоди (проливні дощі змінювались тридцятиградусною спекою) обумовила ризику спалаху захворювань, які переносяться комахами. Оскільки передбачалося, що все сміття буде вивезене в останній день табору, як це робиться щороку, начальник табору видав розпорядження про викопування тимчасових вигрібних ям з метою пересипати сміття грунтом, що зняло би проблему його зберігання протягом кількох днів».

Але, за словами Анни Семенюк, заступника начальника Застави «Ужгород» Федерації Скаутів «Галицька Русь», інструктора скаутського табору, коли робота вже завершувалася, біля табору з'явився позашляховик, з якого вийшли два чоловіки, які не представились, і почали вимагати у волонтерів якісь документи. Голова організації запропонував відвідувачам дочекатися повернення начальника табору й отримати у нього всі необхідні пояснення. Відвідувачі відмовилися чекати начальника табору і через кілька годин повернулися разом із працівниками міліції. Керівник лісництва, викликаний керівництвом УНПП, а також начальник табору В. Севрюков, який повернувся із райдержадміністрації, надали працівникам міліції вичерпні пояснення, після чого в телефонній розмові з Президентом ФСГР правоохоронці повідомили, що ніяких претензій до організаторів табору немає і побажали спокійно продовжувати роботу табору.

«Волонтери дуже обурені, тому що їхню роботу знецінили. І чомусь лише через три дні після цього інциденту в електронних ЗМІ з’явились однакові публікації про це, – заявила Анна Семенюк. У с. Волосянка роботи майже закінчені. Докладено багато зусиль по реставрації місць поховання військових різних національностей, не тільки українських, на Ужоцькому перевалі часів Першої світової війни».

Денис Садовніков вважає смішним звинувачення дітей у «чорній» археології, адже третина табору – це неповнолітні особи.

У середині серпня планується ще один табір у Карпатах, але з місцем організатори ще не визначилися. 

Текст прес-релізу: студентка відділення журналістики УжНУ, практикантка Ужгородського прес-клубу Габріелла Руденко.

Додати у Facebook
На Закарпатті завершив роботу скаутський табір «Галицька Русь». Не без конфліктів