. +38 0312 61-60-07

email:uzhgorod@cure.org.ua

ПОДІЇ

ЕКСПЕРТИ ОЗВУЧИЛИ ГОЛОВНІ ВИСНОВКИ МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ-2020 НА ЗАКАРПАТТІ

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, головною темою якого стали підсумки цьогорічної виборчої кампанії та результати голосування до рад різних рівнів на місцевих виборах-2020. Детальніше про те, якими були виклики на місцевих виборах в області, про головні висновки кампанії, про те, чи справдилися прогнози політологів та соціологів і що далі чекати від новобраних депутатів та голів громад, прокоментували експерти.


  Спостереження за виборами упродовж двох турів здійснювала Закарпатська обласна організація КВУ. Враженнями від виборів поділився Дмитро Тужанський, політолог, керівник організації. «День голосування під час другого туру був дуже спокійним у порівнянні з першим туром, було у рази менше бюлетенів, менша конкуренція, на дільницях люди мали час навіть мити підлогу, - каже Дмитро Тужанський. -  Ми не зафіксували грубих чи системних порушень, які б вплинули на результати голосування. Однак це не означає, що таких порушень не було. Нам нема що коментувати з цього приводу. З приводу кампанії. На жаль, вона була не менш беззмістовна, ніж перший тур. Єдина відмінність у  тому, що було у рази більше бруду. Штаби кандидатів намагалися компенсувати чи відсутність креативу чи чогось іншого. Видно, що штаби працювали професійно з точки зору заробітків». 

  За словами Тужанського, є два моменти, незалежно від того, хто переміг на виборах. Це відсутність бачення, що буде робити новий мер. Другий момент - це питання легітимності. «Прогнозовано, третина виборців обрала мера. Дехто може маніпулювати і брати % від усіх жителів. З іншого боку, це далеко не найгірша явка по країні у містах, де відбувся другий тур. Не треба звинувачувати ужгородців. Результат такий, який ми маємо поважати», - каже Дмитро Тужанський. Щодо обох кандидатів на посаду міського голови, то вони, вважає експерт, рівні. «Різниця між кандидатами з точки зору електоральної підтримки незначна - менше 1500 голосів», - додає експерт. 

  За результатами виборів по області, ключовий висновок, на думку експерта, -- переможця немає. «Обласна рада – це яскравий приклад. Найбільше голосів здобуло «Рідне Закарпаття», але сказати що вони переможці- не можна. Вибори продовжуються, справа переходить у кулуарний формат перемовин торгів усіх з усіма та війни усіх проти всіх. Купа інсайдів, компроматів і схем останнім часом, справді говорять про рокіровки на найвищому обласному рівні. Дійсно Петров може очолити обласну раду,  якраз триває  доформування коаліції на базі «Слуги народу» і «Рідного Закарпаття». Хоча вибори пройшли на Закарпатті, посади і коаліції будуть узгоджуватися в Києві. Вже як там групи впливу домовляться, те і будемо мати», - коментує Дмитро Тужанський.

  Федір Шандор, д.ф.н., професор, завідувач кафедри соціології і соціальної роботи УжНУ вважає, що в обласні раді нового скликання буде цікаво. «Можна вже намалювати коаліції. Києво-Будапештський пакт має бути. Всі процеси мають завершитися до 3 грудня, і всяке може статися, - каже Федір Шандор.  -- Всі настільки захопилися бомбуванням «Слуги народу», що не помітили, як пройшло ОПЗЖ і новоутворенні партії. Зауважу, що Україна-демократична держава, на відміну від Росії та Білорусі, де таке явище як непровладні партії – неможливе». 

За словами Федора Шандора, хоч вибори і закінчилися, почалася підготовка до наступних. «Навесні нас чекають дострокові перевибори до ВР, судячи із соціально- психологічної поведінки політикуму. Оскільки за новим Виборчим кодексом вибори до парламенту проводитимуться за новою системою, не буде мажоритарки, буде голосувати вся область. Кандидатам треба буде подолати поріг у 40 тис. голосів»,- пояснює експерт.

Щодо виборців міського голови Ужгорода, то, на думку Федора Шандора, місто стало розмінною монетою у кулуарних домовленостях. 

 Михайло Шелемба, к.п.н, доцент кафедри міжнародних студій та суспільних комунікацій УжНУ зауважив, що явка на виборах в області була досить непоганою, навіть вищою, ніж в Україні. «Виборча явка буде багато чого значити, зокрема для області, на наступних виборах. Якщо Закарпаття буде показувати аутсайдерські позиції, як це було раніше, тим менше депутатів буде у ВР від нашого регіону, - каже Михайло Шелемба. -  Стосовно обласної ради сенсацій не сталося. Зазвичай прогнозувалося, що буде 7-8 партій, маємо 8. Повного лідера не має. Потрібно шукати союзників для формування більшості. Представники з 4-ьох політсил мають її сформувати. Політструктури нестабільні, останні 5 років у нас дуже мало партійних структур, які доживають до наступних виборів. 

Але, якщо подивитися на наповнення політпартій політичними елітами, з року в рік вони стабільні, але можуть переформовуватися».

  «Стомлені вибори» - так охарактеризував виборчий процес в області та загалом по країні Віктор Пащенко, директор Закарпатського інституту політичних досліджень. Він пояснює свою думку так: «В Україні останні вибори були у 2015 році, за 4 роки люди чекали змін і 2019 рік був той рік, де виборець висловився. У цілому виборець у нас не дуже розрізняє, де які вибори. У минулого році цей мандат був даний двічі. Тепер головна характеристика- це байдужість. І коли є таке, тоді у гру вступають кулуарні моменти. Ця кампанія проходила під таким знаком,- коментує Віктор Пащенко. - Якщо говорити про загальнообласні результати, вони дуже кулуарні. Яка тут складова Києва, Тячева, Сваляви і т.д. - це навіть спеціалісти не можуть зрозуміти. Так само формування, наприклад, «Рідного Закарпаття» - з точки зору технологій це вдалі проекти, з точки зору як політичної структури це ніщо. Сьогодні тримається, завтра абсолютно розпадеться через настрій, нічим не зцементовано, навіть не зліплено. Те саме можна сказати і про інші політичні сили. Також і «Слуга народу» ліпився у минулому році дуже швидко».

За словами експерта,  вибори діагностують стан,  в якому суспільство перебуває у даний момент. «Що буде у наступні 5 років, вибори абсолютно не визначають. Влада у сучасній Україні не є абсолют. Жодна гілка влади у нас не є самодостатньою. Справ навіть не у тому, що нові вибори будуть, влада буде перетікати, мінятися у ході процесів. На сьогодні визначено певний баланс сил. Але це зовсім не означає, що весною не буде зовсім інший баланс сил при такому складі. У міській раді Ужгорода ситуація є більш зрозумілою: тут ми маємо консолідовану зцементовану корупційною зв’язкою більшість», - додав Віктор Пащенко. 

  Вперше на місцевих виборах в Україні застосовували гендерні квоти. Результати новації прокоментувала Мар’яна Колодій, соціологиня, політологиня, директорка Закарпатського обласного центру ґендерної освіти при УжНУ. «Загалом по Україні у місцевих виборах брали участь близько 100 тис. жінок, які були представлені у списках партій. Динаміка по Закарпаттю в середньому 43% жінок було у партійних списках, з них- 15-16% серед лідерів, у  перших трійках тільки 3%. У середньому, якщо говорити про підсумки до місцевих рад пройшло на 20-30% більше жінок, ніж було раніше, - каже Мар’яна Колодій. - Поряд з тим немає жодної жінки - голови обласного центру, зберігається та гендерна динаміка: чим нижчий рівень представництва ради, тим більше там жінок. На Закарпатті з 11-ти міських голів жодної жінки, з 18-ти селищних голів жодної жінки. Із 35 сільських голів- 6 жінок. 

Що стосується депутатів обласної ради, то з них 25% жінки, якщо порівнювати із складом попереднім, на 15% майже зросла кількість жінок. Якщо говорити про Ужгородську міську раду, то у новому складі 23,7% жінок, приріст у 8,3%, доволі непоганий.  ».

  Експертка також зауважила, що застосування гендерних квот викликало хвилю негативу щодо жінок. По Україні зафіксовано понад 1000 випадків коли, реєстрація списків відбувалася з порушенням гендерних квот. Усіляко жінкам намагалися нагадатися, що вони лише жінки, а політика - це чоловіча справа.  З іншого боку, каже Мар’яна Колодій, 

 

дехто навіть використовували сексистські практики як методи політичної боротьби. 


Додати у Facebook
ЕКСПЕРТИ ОЗВУЧИЛИ ГОЛОВНІ ВИСНОВКИ МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ-2020 НА ЗАКАРПАТТІ
ЕКСПЕРТИ ОЗВУЧИЛИ ГОЛОВНІ ВИСНОВКИ МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ-2020 НА ЗАКАРПАТТІ
ЕКСПЕРТИ ОЗВУЧИЛИ ГОЛОВНІ ВИСНОВКИ МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ-2020 НА ЗАКАРПАТТІ
ЕКСПЕРТИ ОЗВУЧИЛИ ГОЛОВНІ ВИСНОВКИ МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ-2020 НА ЗАКАРПАТТІ
ЕКСПЕРТИ ОЗВУЧИЛИ ГОЛОВНІ ВИСНОВКИ МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ-2020 НА ЗАКАРПАТТІ